Od listopadu 2011 až do léta 2013 jsem na původním webu postupně publikoval několik článků, v nichž jsem popisoval změny v projektu a pokrok ve stavbě. Bohužel, pokrok byl téměř nulový. Projekt jsem sice několikrát upravoval, ale nestavěl. Už tři roky přemýšlím, kreslím, diskutuji a upravuji ho. Bylo to dané tím, že z rodinných důvodů naráz nebylo místo pro stavbu kolejiště. Tak jsem se věnoval nějakým drobným pracem a stavbě elektronických obvodů. Až po odstěhování syna s rodinou jsem se pustil do práce. Proto jsem si dovolil z původních článků, které už pozbyly jakoukoliv informační hodnotu, udělat jeden, ve kterém popisuji současný projekt a v dalším článku už píšu o stavbě prvního segmentu.
Hlavním motivem je stanice ve městě, které zde bude naznačené jen několika budovami. Jsou zde v podstatě dvě samostatné tratě (okruhy), navíc propojené se skrytým nádražím v obou směrech jízdy. Hlavní nádraží má čtyři staniční a tři manipulační koleje, samostatné depo a tři krátké koleje ke skladišti a nákladnímu prostoru. Ze stanice kromě „dvoukolejné“ hlavní tratě vychází přes tobogán v tunelu jedna lokálka do venkovského nádraží na kopci, za kterým budou ještě dílny kouzelníka Zababu.
Hlavní rám má rozměr 280 x 175 cm a je ve tvaru L, demontovatelný na dvě obdélníkové části. Tento rám bude zavěšený pod stropem a spouštěn/zvedán na elektrický pohon. Pod hlavním rámem bude skryté nádraží. Při jeho návrhu jsem se nechal inspirovat Martinem Pintou. Zatím jako samonosný na vlastních nohách bude segment depa o rozměrech 85 x 93 cm, časem možná dojde k jeho připojení k rámu. Tuto koncepci jsem zvolil proto, že jsem z prostorových důvodů nemohl pracovat na hlavním rámu a tak jsem jako prvního začal budovat tohoto „mrňouse“.
Celé kolejiště, jak trakce, tak příslušenství, bude digitalizované, řízené DCC. Na ovládání chci použít jednak ovládací pulty TCO, ale počítám i s možností řízení pomocí počítače, resp. software Train Controller. Návěstidla ve stanici a na hlavní trati budou typu AŽD70 (výrobce Josef Němeček), řízena systémem S-com pomocí dekodérů ND-4. Na lokálce chci použít mechanická návěstidla – předvěst, hlavní i seřaďovací. Výhybky a mechanická návěstidla budu ovládat servy, resp. některé digitalizovanými „želvami“.
První obrázek znázorňuje „nultou“ úroveň kolejiště šedivou barvou, zvýšenou zelenou a nejvyšší hnědou. Fialová naznačuje koleje patřící depu (viz dále). Obrázky se rozkliknutím zobrazí v plné velikosti.
Plán kolejiště
Na dalším obrázku je jednoduchá vizualizace pomocí WinTrack 8.
Vizualizace základního kolejiště
Skryté nádraží bude obsahovat dvě smyčky, čtyři odstavné koleje mezi smyčkami, dva výjezdy do traťových tunelů na základní úroveň a jednu dlouhou odstavnou kolej využitelnou i na kalibraci lokomotiv. Ze přední strany panelu bude do skrytého nádraží částečně vidět přes plexisklo. Počítám zde také se 2 kamerami.
Skryté nádraží
Samostatné depo se bude připojovat ke kolejišti třemi paralelními kolejemi. Obsahuje točnu, rotundu s 5 stáními a remízu na dvě lokomotivy. Dále zbrojení naftou, zbrojení uhlím, zbrojení pískem, popelovou jámu a manipulační koleje s jeřábem. Delší kolej za rotundou bude sloužit k parkování jeřábu Kirow s pomocnými vagony. Na vizualizaci je špatně znázorněná rotunda (chybný prvek v knihovně) – má být dále od točny a koleje končí uvnitř.
Koleje v depu
Vizualizace depa